سه شنبه, 06 تیر 1396 ساعت 20:44
امتیاز
(0 رای)

کربن سخت و انعطاف پذیر تولید شد

محققان چینی و آمریکایی نوعی کربن جدید ساخته اند که علاوه بر سختی، انعطاف پذیر است و می توان آن را در کمیت بالا تولید کرد. این ماده را برای جلیقه ضد گلوله می توان استفاده کرد.

محققان روشی جدید برای تولید نوعی کربن یافته اند که بسیار سخت است اما در مجاورت گرما و فشار زیاد حالت ارتجاعی می یابد.

این روش توسط محققان چینی و آمریکایی به وجود آمده است. کربنی که با این روش ساخته می شود بسیار سبک است و می توان آن را در کمیت بالا تولید کرد. این بدان معناست که چنین کربنی را می توان برای مصارف مختلف از جلیقه های ضد گلوله تا نوع جدیدی از دستگاه های الکترونیکی به کاربرد.

کربن عنصر خاصی است زیرا اتم های آن می توانند پیوندهای مختلفی را ایجاد کنند و در نتیجه ساختارهای متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال اتم های کربن با پیوندهای  sp³ الماس را به وجود می آورند اما همین اتم ها با پیوندهای sp²گرافیت را تولید می کنند.

نوع دیگری از کربن نیز به نام کربن شیشه ای وجود دارد که  از پیوندهای sp² تشکیل شده است. کربن شیشه ای خواص گرافیت و سرامیک را داراست.

اما کربن شیشه ای فشرده جدید دارای پیوندهای sp³ و sp² است. به همین دلیل خواص عجیبی دارد. محققان با روشی ساده کربن شیشه ای فشرده را ساختند به همین دلیل می توان از این نوع کربن را با هزینه ای اندک در مقادیر کلان تولید کرد.   آنها برای این کار از نوعی ماشین پرس استفاده کردند که به کربن فشار زیادی وارد کرد.

درهرحال این نوع کربن که علاوه بر قدرت و سختی، سبک و انعطاف پذیر است کاربردهای مختلفی خواهد داشت. می توان از آن برای تولید بدنه جت و هلی کوپتر استفاده کرد. در بخش الکترونیکی نیز این ماده محدودیت های مربوط به تولید میکروتراشه را از بین ببرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.