شنبه, 18 مهر 1394 ساعت 09:18
امتیاز
(8 رای)

داستان علمی

تمام انسان ها می توانند با تلاش، استعدادهای نهفته و بالقوه ی خود را بیدار کنند و به بالفعل ترین حالت برسانند، اما بواقع برخی انسان های تاریخ به نظر می رسد که از مرزهای ممنوعه برای انسانیت عبور کرده اند. شنبه روزی در سال ۱۷۷۹ هنگامی که کودکی هنوز سه ساله هم نبود به پدرش نگاه می کرد که در حال محاسبه دستمزد کارگران تحت سرپرستی اش بود. پدرش در محاسبات طولانی خود اشتباهی کرد و بسیار در شگفت شد هنگامی که از پسر کوچکش شنید: « بابا، حساب تو درست نیست و باید نوشت…..» و تجدید نظری در محاسبه نشان داد که عددی که کودک اعجوبه بدست آورده، صحیح میباشد.

در تمام طول تاریخ ریاضیات، هیچگاه از لحاظ پیش رسی ریاضی دانان؛ داستانی وجود ندارد که با این داستان در مقام مقایسه قرار گیرد. قبل از این تاریخ، کودک الفبا را با پرسش های متوالی از پدر و مادر خویش و دوستان ایشان آموخته بود و انگاه خود بخود و بدون پرسش خواندن را آموخته بود. هیچکس به او حساب نیاموخت و احتمالا وی شمردن را با انگشتان دست و نزد خود یاد گرفت. به نوعی می توان گفت که این کودک قبل از آنکه حرف زدن بیاموزد، حساب کردن را آموخته بود. در تمام دوران زندگی با قدرت و سهولت خارق العاده ای به محاسبه ذهنی می پرداخت. کودک اعجوبه ای که این داستان باور نکردنی مربوط به او بود کسی نیست جز کارل فردریش گاوس، ریاضی دان افسانه ای و کسی که لقب سلطان ریاضی دانان تاریخ را دارد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.