دوشنبه, 06 مهر 1394 ساعت 10:55
امتیاز
(1 رای)

آن همه دهانه برخورد شهاب سنگی در کجا ناپدید شدند؟

دهانه های برخوردی شهاب سنگ ها به عنوان یکی از زیباترین فرآیند های زمین شناختی شناخته شده برای نوع بشر بوده است.

در طی 3.5 میلیارد سال گذشته، تخمین زده شده است که تعداد بیش از 80 شهاب سنگ، بزرگ تر از سیارکی که 66 میلیون سال پیش در شبه جزیره یوکاتان خلیج مکزیک به زمین برخورد کرد و موجب انقراض دایناسور ها شد، زمین را بمباران کرده اند. اما به هر حال، فرآیند های پوسته ای زمین، شرایط آب و هوایی و فرو رفتگی صفحات زمین باعث شده تا به سرعت شکل این دهانه ها تغییر پیدا کند و یا حتی به کلی از بین برود. اگر زمین به این اندازه تحرک نداشت، سطح پوسته اش، همانند سطح ماه و عطارد،  پر از دهانه های برخوردی فراوان بود.

دهانه های برخوردی شهاب سنگ ها به عنوان یکی از زیباترین فرآیند های زمین شناختی شناخته شده برای نوع بشر بوده است. 

تحقیقات بی. سی جانسون و تی.جی. بولینگ پیش بینی می کند که بر اثر این برخورد های به وجود آمده تاکنون، تنها 4 عدد از این دهانه ها می توانند تا این زمان باقی مانده باشند، در حالی که زمین شناسان تاکنون تعداد سه عدد از آنها را کشف کرده اند (که بیش از 170 کیلومتر قطر داشته اند). مطالعات این دو، که در شماره آنلاین Geology در تاریخ بیست و دوم ماه می 2014 به چاپ رسیده، نشان می دهد دهانه های برخوردی شهاب سنگ ها بر روی زمین را نمی توان به منظور تاریخچه این دست از بمباران ها مورد استفاده قرار داد.

جانسون و بولینگ، به هر حال، نوشتند که لایه های صخره های مذابی که در لحظات اولیه برخورد به بیرون پرتاب شده اند احتمال دارد شواهد بهتری در رابطه با برخورد داشته باشند – حتی بعد از اینکه فعالیت های زمین شناسی دهانه اصلی برخورد را از بین ببرد. نویسندگان این مقاله پیشنهاد می دهند برای اینکه بتوان تشخیص داد چند بار زمین با اینگونه سیارک های بسیار بزرگ برخورد نموده، جستجو برای یافتن این گونه لایه های بیرون پرتاب شده خیلی بیشتر ثمر بخش تر است تا اینکه بخواهیم تنها به دنبال وجود دهانه های برخوردی بزرگ بگردیم.

مترجم: اسماعیل روستایی

منبع: جامعه زمین شناسی آمریکا

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram
آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 مهر 1394 ساعت 11:02

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.